Here is where we record the results of P&B athletes to celebrate the victories and commiserate the almost-had-’ems!  Please send results or corrections to pudseybramley@gmail.com
 

Previous Years: 2020 / 2019 / 2018201720162015 / 2014 / 2013


DECEMBER

31/12/2015 – Auld Lang Syne – 6 miles / 984ft

Joe Baxter 7th 44:22. Rachel Pilling 90th 55:40. Graham ‘Freddy’ Pilling 57.23. Caroline Harding 1:04:04.

27/12/2015 – Wansfell – 2.1 miles / 1329 ft

Graham Pilling 40th 27:01. Rachel Pilling 63rd 29:30.

26/12/2015 – Chevin chase – 6.8 miles / 671ft

Colin Walker 6th (1st V40) 43:08. Neil Armitage 48th 48:57.

20/12/2015 – Stoop – 5 miles / 820ft

Rob Hope 1st 31:08. Graham Pearce 6th 34:04. Gary Devine 17th 36.14. Neil Armitage 36:16. James Woodman 49th 38:45. Niall Bourke 50th 38:46. Claire Green 56th (2nd Lady) 39:10. Shane Green 75th 40:32. Graham Pilling 93rd 41:36. Rachel Pilling 103rd 42:42. Caroline Harding 220th 49:43.

Mens Team Prize: Rob Hope, Graham Pearce, Gary Devine

19/12/2015 – Really Wild Boar – 5 miles / 1401ft

Mark Nixon 1st 41:44. Joe Baxter 6th 42:51. Neal Crampton 8th 44:17. Colin Walker 14th 46:20. Matthew Seddon 35th 50:08. Graham Pilling 42nd 51:48. Scott Alder 45th 52:34. Rachel Pilling 50th (4th Lady) 53:16. Charlie McIntosh 51st 53:17. Caroline Harding 96th 01:03:00.

Mens Team Prize: Mark Nixon, Joe Baxter, Neal Crampton

13/12/2015 – PECO XC Race 2 – West Park

Men: Niall Bourke 42nd. Matthew Seddon 63rd. Shane Green 68th. Scott Alder 81st. Graham Pilling 93rd. Edward Barber 133rd. Neil Wallace 218th. Mick Hill 276th.

Ladies: Claire Green 1st. Rachel Pilling 6th.

Juniors (1 mile): Josh McCartney 41st.

Juniors (2 mile):Micthell Boocock 27th.

13/12/2015 – Mytholmroyd – 6.2 miles / 1348ft

Neal Crampton 1st 50:35. Caroline Harding 52nd (1st V40) 01:10:16

NOVEMBER

22/11/2015 – PECO XC Race 1 -Temple Newsam

Men: Colin Walker 25th. Matthew Seddon 63rd. Graham Pilling 112th. Scott Alder 115th. Neil Wallace 229th.
Ladies: Rachel Pilling 7th. Belinda Baquero 40th.
Juniors (1 mile):  Natasha Robinson 45th. Juniors (2 mile): Micthell Boocock 30th. Kiernan Kennedy 53rd.

21/11/2015 – Harriers vs Cyclists – 5.3 miles / 945 ft

Joe Baxter 2nd 37:00. Neal Crampton 6th 38:39. Neil Armitage 12th 40:01. Shane Green 52nd 44:52.

14/11/2015 – Dunnerdale – 5 miles / 1804ft

John Heneghan 3rd 39:53

14/11/2015 – West Yorkshire Cross Country Race 3 – Keighley

Ladies’ Results: Alex bell 1st 19:33. Sian Driscoll 4th 21:56. Rachel Pilling 17th 23:24. Suzi Sharman 23rd 23:53. Belinda Baquero 42nd 25:53.  —- 2nd LADIES TEAM

Men’s Results: Neil Armitage 15th 26:08. Matthew Seddon 61st 28:54.

Junior Results:

U15 Boys: Archie Armitage 25th 15:00.
U13 Girls: Emily Kite 61st 10:52.  Erin Hinchliffe 69th 12:01.
U13 Boys: Mitchell Boocock 65th 9:43. Matthew Dolan 76th 10:25. Lucas Mills 77th 11:11. Kieran Kennedy 78th 11:12.
U11 Girls: Georgia 37th 7:17. Natasha Robinson 39th 7:17. 61st Maya Sekhon 61st 8:42. Amber Sekhon 64th 10:58.
U11 Boys: Ty Bowker 41st 6:42. Josh Mccartney 60th 7:38.

14/11/2015 – Tour of Pendle – Bad Weather Route – 14 miles / 2700 ft

Rob Hope 1st 1:46:30.  David Anderson 79th 2:16:08.

07/11/2015 – Shepherds Skyline – 6.2 miles / 1148 ft

Joe Baxter 5th 43.41. Neal Crampton 8th 46.03. Neil Armitage 15th 48.41. Colin Walker 17th 49.15. David Anderson 44th 53.33. Caroline Harding 116th (1st FV40) 62.09.

07/11/2015 – Burley Moor Fell Race – 6.8 miles / 1143 ft

Matt Lockyer 2nd 46.27. Shane Green 22nd 53.47.

OCTOBER

31/10/2015 – West Yorkshire Cross Country Race 2 – Huddersfield

Ladies’ Results: Claire Green 4th 23:05.  Sian Driscoll 7th 23:34.  Rachel Pilling 19th 24:48.  Suzanne Sharman 29th 25:20.  —- 3rd LADIES TEAM

Men’s Results: Matt Lockyer 2nd 34:00. Josh Norman 3rd 34:03. Neil Armitage 34th 37:32. Niall Bourke 52nd 39:00. Ryan Noon 87th 42:08.

Junior Results:

U15 Boys: Archie Armitage 19th 19:56.
U13 Girls: Erin Hinchliffe 63rd 13:33.
U13 Boys: 50th Luke Storr 15:22.
U11 Girls: Natasha Robinson 44th 7:44.

25/10/2015 – Bronte Way – 7.5 miles / 1152 ft

Matthew Hobbs 4th 54:45.  Colin Walker 8th 56:15.  Scott Alder 58th 1:07:31.

24/10/2015 – Great Whernside – 4 miles / 1558 ft

Joe Baxter 3rd 31.49. Neal Crampton 5th 33.36. Neil Armitage 21st 36.42. Graham Pilling 43rd 41.05.

18/10/2015 -West Yorkshire Cross Country Race 1 – Wakefield

Ladies’ Results: Alex Bell 1st 20:40.  Claire Green 7th 22:17.  Sian Driscoll 8th 22:32. Rachel Pilling 22nd 24:01.  Suzi Sharman 35th 24:38.   —– 1ST LADIES TEAM

Men’s Results: Josh Norman 2nd 33:12.  Matthew Grieve 3rd 33:13.  Matthew Hobbs 12th 34:39.  Neil Armitage  42nd 37:35.  Niall Bourke 70th 39:16.  Ryan Noon 121st 44:08.   —– 6th MEN’S TEAM

Junior Results:

U17 Men: Zack Walker 27th 24:51.
U13 Girls: Erin Hinchcliffe 71st 15:54 .
U13 Boys: Lucas Mills 60th 13:55.  Kieran Kennedy 67th 14:44.
U11 Girls:  Georgia Fennell 36th 06:37.  Natasha Robinson 45th 07:04.  Maya Sekhon 62nd 07:56. Amber Skhon 65th 09:43.
U11 boys:  Thomas Smith 45th 06:29.  Josh McCartney 64th 07:25.

17/10/2015 – British Fell And Hill Relay Championships

Men’s Open Team: Leg 1 – Rob Hope 1st 35:25.  Leg 2 – Graham Pearce  & Joe Baxter 9th 1:08:15.  Leg 3 – Jamie Parkinson & Matt Lockyer 5th 1:05:33.  Leg 4 – John Heneghan 7th 40:42.   —-   2nd Team Overall & Silver Medal Winners

Men’s Vet Team:  Leg 1 – Shane Green 70th 44:35.  Leg 2 – Jamie Noon & Neil Armitage 35th 1:17:38.  Leg 3 – Charlie McIntosh & Colin Walker 28th 1:14:28.  Leg 4 – David Anderson 64th 51:05.    —-  43rd Team Overall and 10th Vets Team.

Ladie’s Open Team: Leg 1 – Rachel Pilling 77th 45:24.  Leg 2 – Caroline Harding & Jo Schreiber 110th 1:37:02.  Leg 3 – Claire Green & Jane Sheard 83rd 1:31:52.  Leg 4 – Sarah Rowell 123rd 1:03:05.   —-  102nd Team Overall and 14th FOpen Team.

11/10/2015 – Withins Skyline – 7.5 miles / 984 ft

Charlie McIntosh 30th 47.18. Neil Armitage 42nd 49.54. Shane Green 51st 50.26. Graham Pilling 63rd 51.33. Rachel Pilling 76th 52.19. Caroline Harding 183rd 61.04.

10/10/2015 – Langdale Horseshoe – 13.1 miles / 4757 ft

Neal Crampton 12th 02:18:59.  David Anderson 139th 2:56:35.

SEPTEMBER

19/09/2015 – Three Shires – 12.4 miles / 4003 ft

Neal Crampton 16th 02:11:27.

19/09/2015 – Scafell Pike – 4.5 miles / 2999 ft

Rachel Pilling 30th (2nd Lady) 01:29:28. Graham Pilling 32nd 01:31:00. Caroline Harding 44th (1st V40) 01:40:41.

13/09/2015 – Burnsall Fell Race – 1.5 miles / 800 ft

Caroline Harding 40th 22:22.

(U14): Eddie Wilkinson 17th 9:12. (U9): Annie Wilkinson 33rd 4:18.

13/09/2015 – Yorkshireman Off Road Half Marathon – 14.9 miles / 2133 ft

Joe Baxter 1st 01:37:22. Colin Walker 15th (3rd V40) 01:53:17.

13/09/2015 – Yorkshireman Off Road Full Marathon – 26.1 miles / 3281 ft

Andrew Birkinshaw 16th 4:10:30.

13/09/2015 – La Sportiva Lake District Mountain Trial (Classic) – Approx 18 miles / 7500 ft

David Alcock 7th 05:21:29. Charlie McIntosh 27th 06:25:03.

13/09/2015 – La Sportiva Lake District Mountain Trial (Medium) – Approx 13 miles / 5000 ft

Adam Speed 34th 05:48:20.

13/09/2015 – Rombald’s Romp – 7 miles / 1083 ft

Niall Bourke 10th 50:23. Claire Green 21st (1st Lady) 53:35. Graham Pilling 25th 55:56. Rachel Pilling 29th (2nd Lady) 56:49.

06/09/2015 – Wetherby 10k – 6.2 miles

Neil Armitage 14th 37.27.

06/09/2015 – Guisborough 3 Tops – 10.1 miles / 2883ft – ENGLISH CHAMPS

Matt Lockyer 7th 01:11:20. Joe Baxter 9th 01:11:51. Mark Nixon 10th 01:11:51. Niall Bourke 73rd 01:22:25. Charlie McIntosh 74th 01:22:43. Claire Green 81st (6th Lady) 01:24:39. Matthew Seddon 93rd 01:27:04.

05/09/2015 – Ben Nevis – 8.7 miles / 4419ft

Rachel Pilling 163rd 02:16:10. David Anderson 168th 02:16:29. Graham Pilling 202nd 02:20:40. Caroline Harding 292nd 02:34:46. Joanna Schrieber 341st 02:41:29

01/09/2015 – Kilnsey Show – 1 miles / 350m

Rob Hope 2nd 08:08. Neal Crampton 6th 08:49. Graham Pilling 29th 11:14. Rachel Pilling 45th (2nd Lady) 12:08.

AUGUST

30/08/2015 – Crowden Horseshoe – 8 miles / 1699ft

Matt Harmon 5th 01:48:08. Matthew Seddon 37th 01:59:03. Charlie McIntosh 48th 02:00:41. Belina Banquero 95th 02:12:41

30/08/2015 – Grasmere – 1.6 miles / 270m

Rob Hope 2nd. Neil Armitage 56th

30/08/2015 – Halton Gill Sports – 1.5 miles / 750 m

Mens:

Neal Crampton 1st 14:05. Matt Lockyer 3rd 14:29. David Alcock 5th 15:40. Graham Pilling 17th

Ladies:

Rachel Pilling 2nd

22/08/2015 – Salomon Glen Coe Skyline – 52.96km / 4,256m

Neal Crampton 7th 08:02:09

22/08/2015 – Burnsall Classic – 1.5 miles / 899 ft

Joe Baxter 3rd 15:19. Adam Speed 61st 21:45. Caroline Harding 103rd 25:12.

19/08/2015 – Golf Ball – 5.5 miles / 801 ft

Caroline Harding 93rd (1st V40) 54:47

15/08/2015 – Seven Sevens – 18.9 miles / 8776 ft – BRITISH CHAMPS

Claire Green 45th (8th Lady) 04:50:53. Graham Pilling 80th 05:22:08. Rachel Pilling 83rd (15th Lady) 05:22:28. Joanna Schreiber 110th 05:56:53.

14/08/2015 – 16/08/2015 – Cannon Ball Three Day Event

Race 1: Short Road Race – 4.35 miles / 322 ft

Caroline Harding 33rd (1st W40) 33.39

Race 2: Watergrove Reservoir Trail Race – 4.55 miles / 411 ft

Caroline Harding 25th (1st W40) 36.57

Race 3: Sheep Fell Over – 3.1 miles / 635 ft

Matt Harmon 2nd 19:31. Caroline Harding 32nd (1st W40) 26:25

Final Standings: Caroline Harding 1st W40 01:37:03

09/08/2015 – Sierre-Zinal Mountain Race – 19.2 miles / 7217 ft

Matt Lockyer 40th 03:06.08

09/08/2015 – Round Hill – 8.8 miles /1099 ft

Graham Pilling 17th 01:05:16. Rachel Pilling 29th 01:08:49 (1st Female).

08/08/2015 – Arncliffe Gala– 1.9 miles /459 ft – Club Champs Race

Joe Baxter 5th 10:51. Graham Pilling 21st 13:27. Rachel Pilling 34th 13:59 (2nd Female). Steve Woods 51st 15:15. Caroline Harding 63rd 16:19. Pete Hill 70th 16:43.

JUNIORS: Eddie Wilkinson (U14) 14th 11:30.  Lucas Mills (U12) 21st 08:48.  Annie Wilkinson (u9) 27th 7:37. Maisie Mills (U9) 28th 7:38.

08/08/2015 – Littondale Road Race – 4 miles

Pete Hill

01/08/2015 – Borrowdale – 16.8 miles /6562 ft

Charlie McIntosh 51st 03:43:16. Matt Harmon 91st 04:01:28.

JULY

25/07/2015 – Lingmell Dash – 4.5 miles / 2500 ft – ENGLISH/BRITISH CHAMPS RACE

Woman: Rachel Pilling 26th 01:02:30

Men: Rob Hope 3rd 44:42. Jamie Parkinson 5th 45:09. John Heneghan 18th 48:54. Joe Baxter 27th 49:40. Charlie McIntosh 42nd 51:48 (3rd V45). Graham Pilling 94th 01:00:47. Pete Hill 124th 01:15:48.

19/07/2015 – Holme Moss – 15.8 miles /4216 ft

Charlie McIntosh 7th (2nd V45) 02:57:27. Matthew Seddon 33rd 03:24:16.

18/07/2015 – International Snowdon Race – 10 miles /3300 ft

Rob Hope 4th 01:13:08. Joe Baxter 29th 01:19:37. Neal Crampton 33rd 01:21:45. Graham Pilling 117th 01:35:27. Rachel Pilling 164th (15th Female) 01:39:27. Caroline Harding 409th (51st Female) 01:58:08.

11/07/2015 – Bradda Niarbyl – 15.5 miles / 5869 ft – ENGLISH CHAMPS RACE

Men: Matt Lockyer 12th 02:20:21. Martin Hurst 68th 02:51:36. Niall Bourke 85th 02:59:21.

Woman: Claire Green 12th 02:54:47. Caroline Harding 49th 03:45:16.

11/07/2015 – Addingham Gala Fell Race – 6 miles / 1125 ft

Joe Baxter 3rd 40:27. Neal Crampton 4th 41:13. Graham Pilling 19th 46:43. Matthew Seddon 27th 48:50. Shane Green 31st 49:25. Rachel Pilling 32nd (1st Lady) 49:40. Belinda Baquero 54th (5th Lady) 55:18.

08/07/2015 – Stirton Fell Race – 5.5 miles / 1200ft

Neal Crampton 3rd 37:04

05/07/2015 – British Athletics Championships – Women’s 800 m Final

Alexandra Bell 4th 2:03:49

05/07/2015 – Great Hucklow– 6.1 miles / 1115ft

Pete Hill 93rd 01:05:31

04/07/2015 – Saunders Lakeland Mountain Marathon (Solo Event)

Entrants must have successfully completed 2 Saunders Scafell or 2 LAMM/OMM Elite/A

David Alcock 4th 08:33:36

04/07/2015 – Blackfell – 8.7 miles / 2297ft

Neal Crampton 2nd 01:27:05

04/07/2015 – Oakworth Haul – 5.6 miles / 820ft – Club Champs Race

Charlie Mcintosh 1st 40:05. Matt Harmon 2nd 42:12

04/07/2015 – Heptonstall Festival – 5.9 miles / 1509ft

Graham Pilling 19th 59:56.  Rachel Pilling 28th (2nd Lady) 1:01:30.

JUNE

28/06/2015 – Bradford Millenium Way Relay

Leg 1 – Charlie McIntosh & Matt Harmon 6th 1:25:36.  Leg 2 – Shane Green & Scott Alder 12th 1:17:04.  Leg 3 – Boff Whalley & Claire Green 16th 1:09:19.  Leg 4 – Rachel Pilling & Belinda Baquero 18th 1:23:26 (fastest female pair).  Leg 5 – Graham Pilling & Matthew Seddon 8th 1:26:16.   —   10th Team Overall

27/06/2015 – Lakeland Trails 55k Ultra – 36 miles / 6,300 ft

Niall Bourke 5th 7:02:03.

27/06/2015 – Upper Wharfedale Fell Rescue Assoc. Wharfedale 3 Peaks – 22 miles

David Alcock 2nd 3:14:47.

27/06/2015 – Eldwick Gala Fell Race – 3 miles / 500 ft

Matt Lockyer 1st 18:36.

27/06/2015 – Clif Bar 10 Peaks The Lakes Long – 45.4 miles / 18372 ft

David Anderson 39th 17:56:03.

21/06/2015 – Helm Hill Fell Race – 3.1 miles / 900 ft

Caroline Harding 59th 34:51.
Juniors: Eddie Wilkinson (U14) 16th 10:38. Declan Walker (U12) 17th 7:07.

21/06/2015 – Settle Hills Race – 7 miles / 1312 ft – CLUB CHAMPS RACE

Joe Baxter 2nd 52:26. Charlie McIntosh 9th (3rd V40) 56:20. Matthew Seddon 19th 59:33. Graham Pilling 28th 1:02:13. Rachel Pilling 31st (2nd Lady) 1:02:50. Michael Rees 72nd 1:16:08.

19/06/2015 – Beamsley Beacon – 5.5 miles / 900 ft

Shane Green 19th (1st V50) 42:33.

13/06/15 – Durisdeer Hill Race – 9.1 miles / 4061 ft – BRIT CHAMPS RACE

Rob Hope 3rd (1st M40) 1:25:45. Joe Baxter 31st 1:38:55. Charlie McIntosh 47th 1:42:21. Claire Green 104th 1:55:51. Graham Pilling 114th 1:58:25. Niall Bourke 118th 1:58:52. Rachel Pilling 126th 2:01:12. Jo Schreiber 191st 2:16:57.

10/06/15 – Badger Stone Relay on Ilkley Moor – 3 x 2 mile leg / 496 ft

Pudsey & Bramley (Joe Baxter, John Navis, Niel Armitage) 1st Team 45:15.
Pringle & Bumpkin (Ed Barber, Shane Green, Graham Pilling) 5th Team 50:43.
Pugsley & Brampton (Someone from Otley, Boff Whalley, Rachel Pilling) 7th Team 53:01.

Joe Baxter with fastest leg time 13:41.

07/06/15 – Kettlewell Fell Race – 1.5 miles / 600 ft

Caroline Harding 69th 17:13.
JUNIORS: Eddie Wilkinson (U14) 18th 9:54. Declan Walker (U12) 17th 5:52. Jenson Britton (U9) 20th 4:57.

07/06/15 – Zaragoza 1oK (Spain) – 6.2 miles

Matthew Seddon 111th 38.29.

06/06/15 – Pen Y Ghent Fell Race – 6.5 miles / 1630 ft

Martin Hurst 20th 53:37. Shane Green 39th (2nd V50) 58:32. Graham Pilling 42nd 58:59. Rachel Pilling 47th 59:23. Mike Rees 92nd 1:09:39.

03/06/15 – Otley Chevin Fell Race – 2.7 miles / 669 ft

Joe Baxter 2nd 17:43. Graham Pearce 4th 18:19. Matt Lockyer 5th 18:42. Neil Armitage 6th (1st M45) 19:23. Dave Alcock 13th 19:48. John Navis 17th 20:11. Niall Bourke 20th 20:22. Scott Alder 29th 21:12. Claire Green 32nd (1st Lady) 21:18. Ed Barber 36th 21:32. Graham Pilling 37th 21:35. Shane Green 50th (2nd V50) 21:58. Rachel Pilling 67th 23:08. Boff Whalley 69th 23:33. Mike Rees 106th 26:21.

MAY

31/05/15 – Coniston Gullies – 0.9 miles / 2953 ft

Caroline Harding 43rd 25:57.

JUNIORS: Eddie Wilkinson (U14) 13th 6:34. Declan Walker (U12) 9th 5:12.

31/05/15 – Edenfield – 6.4 miles / 1565 ft

Mike Rees 50th 1:05:14.

30/05/15 – Duddon Valley Fell Race – 18 miles / 6004ft

Rob Hope 1st 2:44:01. Jamie Parkinson 12th (1st U23) 2:54:26. John Heneghan 17th 2:58:24. Matt Lockyer 20th 3:01:20. Graham Pearce 27th 3:07:43. Joe Baxter 29th 3:09:38. Charlie McIntosh 51st 3:19:38. Martin Hurst 69th 3:26:07. Niall Bourke 82nd 3:29:29. David Alcock 90th 3:33:09. Graham Pilling 216th 4:24:56. Rachel Pilling 218th 4:25:03.

25/05/15 – Ilkley Trail Race – 7 miles / 700 ft

Graham Pearce 2nd 41:41. Matt Lockyer 3rd 41:53. Neil Armitage 9th (1st M45) 43:22. Graham Pilling 44th 48:21. Shane Green 59th 49:14. Adam Speed 62nd 49:33. Rachel Pilling 88th 51:58. Kay Pearce 111th 53:56.

JUNIORS (8-18yrs): Archie Armitage 10th 10:06.

25/05/15 – Austwick Amble – 8.1 miles / 1197 ft

Mike Rees 88th 1:09:16.

23/05/15 – Hutton Roof  – 7 miles / 1302 ft

Martin Hurst 9th 55:11.

20/05/15 – Kildwick Fell Race – 3.7 miles / 804 ft

Matt Lockyer 1st 26:05.

16/05/15 – Over the Odda Trail Race – 10k

David Alcock 6th 42:37.

16/05/15 – Charlesworth Chase Fell Race (Simons Seat) – 5.2 miles / 1201 ft

Joe Baxter 2nd 37:50. Alex Jones 9th 42:30. John Navis 12th 44:06. Shane Green 18th 45:44. Scott Alder 21st 46:56. Ed Barber 23rd 47:22. Mike Rees 56th 57:21.

13/05/15 – Caw Fell Race – 5.8 miles / 1804 ft

John Heneghan 1st 50:07.

12/05/15 – Jack Bloor Fell Race – 5.2 miles / 1148 ft

Joe Baxter 2nd 40:55. Graham Pearce 3rd 41:10. Matt Lockyer 4th 42:05. David Alcock 11th 44:20. Charlie McIntosh 20th 45:53. Niall Bourke 23rd 46:01. Neil Armitage 28th 46:55. Graham Pilling 32nd 47:29. Matthew Seddon 38th 47:45. Ed Barber 41st 48:22. Claire Green 42nd (1st Lady) 48:25. Rachel Pilling 51st (2nd Lady) 50:11. Shane Green 57th 50:30. Adam Speed 73rd 51:23. Steve Woods 140th 60:08.

— 1st Mens Team

10/05/15 – Leeds Half Marathon

John Navis 38th 1:20:30.

09/05/15 – Buttermere Sailbeck – 9.3 miles / 4314 ft

Caroline Harding 107th 2:39:54.

09/05/15 – Stretton Six Summits – 6.3 miles / 3248 ft –  ENGLISH CHAMPS RACE

Rob Hope 2nd (1st MV40) 59:14. Matt Lockyer 17th 1:03:39. Jamie Parkinson 18th 1:03:41. Joe Baxter 32nd 1:06:48. Charlie McIntosh 62nd 1:11:14. Claire Green 154th (20th F) 1:22:23. Graham Pilling 157th 1:22:57. Rachel Pilling 158th 1:23:00. Suzie Sharman 206th 1:31:00.    —-   3rd Mens Team; 7th Ladies Team.

04/05/15 – Coiners Fell Race – 7.6 miles / 1329 ft

FULL ROUTE: Caroline Harding 60th 1:25:07.

SHORT ROUTE: Graham Pilling 22nd 59:27. Shane Green 23rd 1:00:01. Rachel Pilling 24th 1:00:14.

JUNIORS: U8 Annie Wilkinson 38th 7:23. U14 Ed Wilkinson 45th 24:52.

03/05/15 – Sefton 10k

John Navis 13th 35:06.

02/05/15 – Cake Race – 10 miles / 1700 ft

Adam Speed 62nd 1:23:11.

02/05/15 – Coniston Fell Race – 8.7 miles / 3494 ft

Neal Crampton 5th 1:16:25. Del Souiller 6th 1:19:40. John Heneghan 24th 1:25:10. Gary Devine 33rd 1:29:08.

02/05/15 – Pendle Cloughs Fell Race – 14 miles / 4101 ft

Martin Hurst 2nd 2:18:29.

APRIL

25&26/04/15 – Fellsman – 61 miles / 11,000 ft

David Anderson 117th 18hrs19.

25&26/04/15 – Highlander Mountain Marathon

Stephen Smithies & Caroline Harding 29th 12:34:22.

25/04/15 – Three Peaks Race  – 23.2 miles / 5,276 ft

Niall Bourke 69th 03:34:51 (1st Class). Martin Hurst 94th 03:39:48 (1st Class). Charlie McIntosh 114th 03:44:38 (2nd Class).  Graham Pilling 232nd 04:04:59 (2nd Class). Rachel Pilling 372nd 04:23:51 (2nd Class). Andrew Birkinshaw 542nd 04:49:34 (Standard).

19/04/15 – Manchester Marathon

Alex Jones 67th 2:44:51.

18/04/15 – Y Moelwyn Fell Race – 10.5 miles / 2,799ft – BRITISH CHAMPS RACE

Men: Rob Hope 2nd (1st MV40) 1:16:20. Neal Crampton 39th 1:24:45. John Heneghan 42nd 1:25:29. Joe Baxter 47th 1:26:06. Charlie McIntosh 98th 1:33:11. Niall Bourke 111st 1:35:03. Graham Pilling 157th 1:41:01

Ladies: Clare Green 23rd 1:45:15. Rachel Pilling 32nd 1:50:04. Caroline Harding 73rd 2:21:22.

14/04/15 – Bunny Run 3 – 3 miles / 328 ft

Martin Hurst 18th 17:05. Claire Green 44th (2nd F) 18:59. Suzie Sharman 87th 20:39.

12/04/15 – Baildon Boundary Way – Trail half marathon

Joe Baxter 4th 1:21:59. John Navis 14th 1:28:54. Graham Pilling 34th 1:35:35.  –  Men’s Team Prize

11/04/15 – Wardle Skyline – 7 miles / 1250 ft

Neal Crampton 1st 48:10. Caroline Harding 149th 1:07:25.

08/04/15 – Loughrigg Fell Race – 4 miles / 1083 ft

Graham Pilling 57th 33:55. Rachel Pilling 83rd (6th F) 35:49.

07/04/15 – Bunny Run 2 – 3 miles / 328 ft

Graham Pilling 46th 18:57. Claire Green 52nd (3rd F) 19:10. Rachel Pilling 76th 20:16.

04/04/15 – Pendle Fell Race – 4.5 miles / 1499 ft

Neil Crampton 10th 37:00. Martin Hurst 20th 37:57. Alex Jones 22nd 38:33.

04/04/15 – Rivington Pike Fell Race – 3.25 miles / 800 ft

Rob Hope 1st 17:40. — This makes Rob 7 x winner of this race; passed Ron Hill’s V40 record.

MARCH

31/03/15 – Bunny Run 1 – 3 miles / 328 ft

Neil Armitage 14th (3rd V40) 18:29. Martin Hurst 17th 18:42.

29/03/15 – YVAA #1 Honley – 6 miles / 740 ft

Steve Woods 23rd (2nd M55) 47:09.

22/03/15 – Rivock Edge – 6.8 miles / 883 ft

Neil Armitage 4th 52:05. Martin Hurst 6th 54:06. Mick Hill 15th 58:57. Shane Green 24th 1:00:29. Suzanne Sharman 29th (3rd Lady) 1:02:50. Mike Rees 51st 1:08:49.

22/03/15 – Heptonstall – 15 miles / 3169 ft

Matt Lockyer 6th 1:58:09. Alex Jones 12th 2:06:36. Graham Pilling 45th 2:20:26. Niall Bourke 52nd 2:21:18. Rachel Pilling 68th (3rd Lady) 2:26:01. Martin Landells 88th 2:33:05.

15/03/15 – Spen 20 – 20 miles

Alex Jones 10th (2nd V35) 2:06:01. Martin Landells 36th (5th MV50) 2:14:03.

14/03/15 – Howarth Hobble – 31.7 miles / 4396 ft

Martin Hurst 97th 5:39:35. David Anderson 135th 6:01:04

14/03/15 – Black Combe Fell Race – 8.1 miles / 3281 ft

John Heneghan 8th 1:17:39.

08/03/15 – Ian Roberts Memorial Fell Race – 6.4 miles / 853 ft

Scott Alder 19th 56:06.

08/03/15 – Harewood 10k

Neil Armitage 7th 37:08. Steve Woods 36th 41:46.

07/03/15 – Flower Scar Fell Race – 5.6 miles / 1542 ft – ENGLISH CHAMPS + YORKSHIRE CHAMPS RACE

Men: Rob Hope 2nd (1st MV40) 39:17. Matt Lockyer 22nd 42:29. Joe Baxter 30th 42:41. Graham Pearce 32nd 42:47. Neal Crampton 73rd 46:07. Neil Armitage 88th 46:45. Charlie McIntosh 91st 46:52. John Navis 94th 46:57. Martin Hurst 131st 48:48. Niall Bourke 149th 49:41. Graham Pilling 181st 52:08. Ed Barber 187th 52:25. David Anderson 234th 56:26. Mike Rees 278th 62:28.

Ladies: Claire Green 10th (3rd F in Yorkshire!) 50:08. Rachel Pilling 23rd 53:50. Suzie Sharman 41st 56:07. Caroline Harding 102nd 65:23.

01/03/15 – PECO XC – Race 5 – Roundhay Park, Leeds

Men: Joe Baxter 4th 25:42. John Navis 22nd 27:36. Alex Jones 31st 28:08. Charlie McIntosh 36th 28:20. Niall Bourke 50th 28:54. Scott Alder 61st 29:18. Ed Barber 66th 29:37. Graham Pilling 77th 29:53. Steve Woods 115th 31:12.

Ladies: Rachel Pilling 9th 31:46.

FEBRUARY

28/02/15 – Midgley Moor Fell Race – 5 miles / 1250 ft

Neal Crampton 2nd 41:07. Mike Rees 121st 58:51. Caroline Harding 151st 1:03:05.

22/02/15 – Ilkley Moor Fell Race – 5 miles / 1316 ft

Graham Pearce 4th 40:04. Joe Baxter 6th 41:05. Neal Crampton 7th 41:32. Neil Armitage 16th 44:46. David Alcock 18th 44:52. John Navis 24th 45:28. Graham Pilling 52nd 49:43. Rachel Pilling 69th (2nd Lady) 51:23. Claire Green 72nd (3rd Lady) 51:41. Mike Rees 165th 62:28.      — First Men’s Team Prize

21/02/15 – Bleasdale Circle – 5 miles / 1250 ft

Rob Hope 1st 36:29 — Rob has now won this 3 years in a row

14/02/15 – Windy Hill – 9 miles / 1280 ft

Scott Alder 21st 1:06:16. Michael Rees 115th 1:20:55. Caroline Harding 183rd 1:31:33.

08/02/15 – PECO XC – Race 4 – Bodington Fields, Leeds

Men: Scott Alder 55th 27:35. Steve Woods 256th 35:42.
Juniors (1 mile): Natasha Robinson 45th 8:33.

07/02/15 – Rombald’s Stride – 23 miles / 2715 ft

Graham Pearce 1st 2:38:38. Colin Walker 3rd 2:39:39. Charlie McIntosh 25th 3:11:50. Graham Pilling 28th 3:15:00. Rachel Pilling 35th (4th lady) 3:19:33.

07/02/15 – Wadsworth Trog – 20 miles / 4003 ft

16th Alex Jones 2.58.42 35 (25th at checkpoint 4 about a third in). 78th David Anderson (V40) 3.37.35 (very consistent, 78th at checkpoint 4)

 JANUARY

25/01/15 – Tigger Tor – 9.5 miles / 1686 ft

Alex Jones 38th 1:26:27.

24/01/15 – Northern XC Championships – Pontefract Racecourse

Sen Mens (12k): Rob Hope 37th 40:42.  Matt Lockyer 89th 42:56.   Niall Bourke 336th 49:53.
Sen Ladies (8k): Alexandra Bell 7th 29:45.  Anna Anderson 70th 34:30.  Claire Green 74th 34:37.
Jun Mens (8k): Andrew Smith 54th 31:15.
U17 Mens (6.2k): Josh Swatman 67th 22:06.
U13 Boys (3.1k): Mitchell Boocock 164th 13:40. Declan Walker 176th 14:21. Macsen Tiffany 182nd 14:33.

24/01/15 – Blakes Heaven – 5 miles / 1650 ft

John Heneghan 1st 34:01.

18/01/15 – Brass Monkey Half Marathon

John Navis 53rd 1:18:59.

18/01/15 – Stanbury Splash (Changed to Stoop route due to ice) – 5 miles / 820 ft

Graham Pearce 6th 38:02. Neal Crampton 7th 38:11. Colin Walker 11th 38:37. Charlie McIntosh 16th 39:18. Neil Armitage 38th 41:08. Graham Pilling 40th 41:27. Rachel Pilling 54th (3rd Lady) 42:25. Niall Bourke 65th 43:02.  — First Men’s Team

Juniors (1 mile): Luke Storr (U12) 21st 7:41. Macsen Tiffany (U14) 29th  7:57. Douglas Tiffany (U10) 63rd 9:07.

08/01/15 – Yorkshire XC Championships – Lightwater Valley, Ripon

Sen Ladies: Alex Bell 1st 23:02. Claire Green 32nd 26:12.
Sen Men: Niall Bourke 104th 44:11.
Juniors: Emma Boocock 33rd 22:25. Mitchell Boocock 50th 10:38. Declan Walker 57th 10:50.

04/01/15 – PECO  XC – Race 3 – West Park, Leeds

Men: Joe Baxter 2nd. Colin Walker 3rd. Neil Armitage (Guest) 28th. John Navis 37th. Charlie McIntosh 49th. Niall Bourke 53rd. Scott Alder 69th. Ed Barber 71st. Graham Pilling 91st. Shane Green (Guest) 102nd. Steve Woods 133rd.  —  1st Team in Division; 2nd Team Overall.
Ladies: Claire Green 4th. Rachel Pilling 15th.
Juniors: Natasha Robinson 49th. Archie Armitage 11th. Declan Walker 34th.

03/01/15 – Lancashire  XC Championships – Witton Park, Blackburn

Rob Hope 5th (1st V40) 34:29.

01/01/15 – Giant’s Tooth – 3 miles / 394 ft

Graham Pilling 20th 20:08. Rachel Pilling 30th (1st F) 21:14. Anna Anderson 38th (2nd F) 21:58. Mick Hill 46th 22:52. Pete Hill 52nd 23:26.