Here is where we record the results of P&B athletes to celebrate the victories and commiserate the almost-had-’ems!  Please send results or corrections to pudseybramley@gmail.com
 

Previous Years: 2020 / 2019 / 2018201720162015 / 2014 / 2013


DECEMBER

31/12/14 – Auld Lang Syne – Bad Weather Route – 5.5 miles / 718 ft

David Alcock 27th 44:17. Niall Bourke 54th 46:47. Claire Green 75th (4th Lady) 48:28. Shane Green 79th 48:54. Graham Pilling 100th 50:23. Rachel Pilling 104th 50:51. Michael Rees 162nd 55:09.

 28/12/14 – Wansfell – 2.1 miles / 1329 ft

Rob Hope 1st 20:04.

26/12/14 – Chevin Chase – 7 miles / 730 ft

Graham Pilling 103rd 49:08.  Rachel Pilling 107th 49:14.

21/12/14 – The Stoop – 5 miles / 820 ft

Rob Hope 3rd (1st V40) 32:44. Joe Baxter 8th 34:16. Graham Pearce 12th 34:55. Colin Walker 15th 35:38. Neil Armitage 19th 36:40. Charlie McIntosh 21st 36:57. Edward Barber 67th 40:08. Alex Jones 85th 41:20. Scott Alder 90th 41:33. Graham Pilling 91st 41:35. Rachel Pilling 95th (6th lady) 41:52. Shane Green 101st 42:05. Claire Green 116th 42:56. Michael Rees 195th 47:10. Pete Hill 205th 47:50. Caroline Harding 269th 51:51.

U16 – Joshua Swatman 5th 14:00. Emma Boocock 15th 17:06.
U14 – Archie Armitage 12th 7:45. Mitchell Boocock 39th 8:35. Edward Wilkinson 60th 9:35. Erin Hinchliffe 77th 10:51. Natasha Robinson 79th 10:55.
U8 – Annie Wilkinson 32nd 5:09.

14/12/14 – Mytholmroyd Fell Race – 7 miles / 1348 ft

Charlie McIntosh 4th  (1st MV45) 53:03.  Alex Jones 16th 57:05.  Michael Rees 67th 70:46.

14/12/14 – PECO XC Race 2 – Nostell Priory

Men: Joe Baxter 2nd.  Colin Walker 7th (1st V40).  Niall Bourke 55th.  Ed Barber 59th.  John Navis 62nd. Graham Pilling 92nd.
Ladies: Rachel Pilling 8th.  Claire Green 15th.
Juniors:  Natasha Robinson 13th.

NOVEMBER

30/11/14 – PECO XC Race 1 – Crossgates

Men’s results: Joe Baxter 1st, Colin Walker 11th (3rd V40), Graham Pilling 97th, Charlie McIntosh 107th & Steve Woods 138th.
Ladies: Rachel Pilling 3rd.
Juniors: Natasha Robinson 13th.

16/11/14 – Leeds Abbey Dash 10k

Joe Baxter 33:59. Colin Walker 34:42. Suzy Sharman (running for North Derbyshire Running Club) 39:59.
Mitchell Bookcock (Junior Dash) 16th 6:50.

15/11/14 – Harriers vs Cyclists – 5.3 miles / 945 ft

Neil Armitage 10th (6th runner) 39:30. Niall Bourke 32nd (21st runner) 43:46. Graham Pilling 51st (34th runner) 45:44. Claire Green 63rd (44th runner) 46:55. Rachel Pilling 69th (49th runner) 47:12. Martin Finn 129th (81st runner) 50:30.

14/11/14 – Tour of Pendle – 16.8 miles / 4833 ft

Martin Hurst 40th 2:50:41. Alex Jones 58th 2:56:09. Charlie McIntosh 85th 3:02:23. Caroline Harding 256th 3:41:35. Mike Rees 326th 4:01:19.

09/11/14 – Yorkshire Vets Race 10 – Spenborough

Colin Walker 3rd 32:03. Jon Hollah 4th (1st M50) 32:34. Scott Alder 20th 34:18. Steve Woods 61st 38:43.

08/11/14 – Burley Moor Run – 11k / 800 ft

Shane Green 14th 54:24. Michael Rees 36th 60:46.

02/11/14 – West Yorkshire Cross Country League – West Park, Leeds

Men: Matthew Grieve 9th 28:22. Kieran Reay 17th 29:16. Ashley Palmer 29th 29:59. Andrew Smith 31st 30:09. Jamie Noon 39th 30:26. Robbie Ingham 45th 30:43. Jon Holah 55th 31:00. Ryan Noon 87th 32:52. Neil Armitage 103rd 33:25. Mark Fallaize 112th 33:55. — 3rd Men’s Team Overall

Ladies: Gabriella Moriarty 14th 22:51. Suzie Sharman 24th 23:21. Rachel Pilling 27th 23:29. Anna Anderson 41st 24:21. Caroline Harding 73rd 27:50.  —  2nd Ladies Team Overall.

U11 boys: Luke Storr 33rd 07:05. Thomas Smith 45th 7:25.
U11 girls: Natasha Robinson 54th 08:12.
U13 boys: Mitchell Boocock 55th 13:48.
U13 girls: Erin Hinchliffe 75th 12:04.
U15 girls: Charlotte Davies 48th 21:12.
U17 men: Joshua Swatman 23rd 18:37.
U17 ladies: Emma Boocock 20th 19:07.

02/11/14 – Cop Hill – 7 miles / 899 ft

Gary Devine 13th (2nd M45) 42:44.

01/11/14 – Helvellyn Trail race – 15k

Alex Jones 9th 1:00:39. Martin Landells 41st (3rd V50) 1:07:29.

01/11/14 – Shepherd’s Skyline – 6.2 miles / 1148 ft

Caroline Harding 160th (4th F40) 65:52.

Under 8s: Annie Wilkinson 9th (3rd girl) 6:13
Under 12s: Edward Wilkinson 11th 8:01

01/11/14 – Really Wild Boar – 5 miles / 1401 ft

Joe Baxter 4th 41:08. Neil Armitage 11th 44:35. Ed Barber 30th 49:42. Scott Alder 33rd 50:48. Graham Pilling 38th 51:21. Rachel Pilling 41st (2nd F) 51:35. Jo Schreiber 64th (1st F45) 1:00:06. Michael Rees 66th 01:00:22.

OCTOBER

25/10/14 – Great Whernside – 4 miles / 1558 ft – YORKSHIRE CHAMPIONSHIP

Joe Baxter 7th 33:29. Charlie McIntosh 17th 35:45. Neil Armitage 21st 36:14. Martin Hurst 26th 36:22. Michael Rees 116th 47:20. Caroline Harding 131st 49:07.

19/10/14 – British Fell And Hill Relay Championships

Open A Team: Leg 1 – Rob Hope 1st 39:27. Leg 2 – Graham Pearce & Gary Devine 25th 1:26:14. Leg 3 – Ian Nixon & David Alcock 28th 1:12:04. Leg 4 – John Heneghan 8th 44:17.  — 8th Open Team; 10th Overall

Open B Team (The Almost Vets!): Leg 1 – Adam Speed 132nd 56:11. Leg 2 – Charlie McIntosh & Alex Jones 49th 1:31:24. Leg 3 – Boff Whalley & Shane Green 80th 1:21:37. Leg 4 – Graham Pilling 108th 57:51.  — 48th Open Team; 70th Overall.

Ladies Team: Leg 1 – Anna Anderson 162nd 59:27. Leg 2 – Rachel Pilling & Jo Schreiber 169th 2:04:07. Leg 3 – Caroline Harding & Sarah Rowell 148th 1:32:57. Leg 4 – Jess Nixon 188th 1:10:47.  — 24th Ladies Team; 156th Overall.

19/10/14 – West Yorkshire Cross Country League – Wakefield

Men: Matthew Grieve 4th 35:01. Neil Armitage 20th 37:02.  Jamie Noon 26th 37:28.  Jon Holah 30th 37:50. Mark Fallaize 49th 39:48. Ryan Noon 57th 40:30. Michael Rees 132nd 47:41.

Ladies: Suzanne Sharman 10th 23:45.

U17 men: Joshua Swatman 21st 21:55.
U17 ladies: Emma Boocock 15th 19:10.
U15 boys: Archie Armitage 47th 18:34.
U13 boys: Mitchell Boocock 52nd 12:38.
U11 boys: Luke Storr 38th 06:13. Harry Walker 47th 06:24. Thomas Smith 48th 06:24.
U11 girls: Allannah Mullan 25th 06:13. Natasha Robinson 67th 07:31.

19/10/14 – Woodland Challenge Trail 10k

Scott Alder 19th 41:39.

18/10/14 – Stuart Learmouth Memorial Wirksworth Undulator – 8.4 miles / 1260 ft

Michael Rees 51st 79:53.

12/10/14 – Withins Skyline – 7.5 miles / 984 ft

SENIORS

Neil Armitage 8th 47:31. Matt Lockyer 19th 49:28.  Martin Hurst 21st 49:38.  Boff Whalley 46th 53:03.  Rachel Pilling 62nd 54:27.  Graham Pilling 66th 54:42.  Martyn Finn 116th 58:21.  Michael Rees 149th 60:57.  Caroline Harding 182nd 65:05.

JUNIORS

Under 8s: Annie Wilkinson 50th 4:20.  Under 10/12/14:  Macsen Tiffany 42nd 7:58.   Edward Wilkinson 54th 8:25.  Douglas Tiffany 71st 8:57.  Alannah Mullan 76th 9:06.  Erin Hinchcliffe 90th 10:00.  Natasha Robinson 96th 10:31.

05/10/14 – Ian Hodgson Mountain Relay

Men’s Open Team: Ian Nixon & Shane Green 30th 45:20. Charlie McIntosh & Joe Baxter 15th 1:15:26. Niall Bourke & Graham Pilling 34th 1:13:38. Graham Pearce & David Alcock 23rd 1:23:33.  –  22nd Team Overall

Mixed Team: Jess Nixon & Suzy Sharmon 62nd 58:05. Rachel Pilling & Claire Green 52nd 1:35:24. Anna Anderson & Caroline Harding 48th 1:19:54. Alex Jones & Pete Hill 66th 1:50:00.  –  61st Team Overall

05/10/14 – Horsforth 10k

Ed Barber 21st 38:50. Ryan Noon 29th 39:30.

05/10/14 -Curbar Commotion – 8.4 miles / 1640 ft

Michael Rees 145th 1:24:32.

04/10/14 – Saddleworth Edges Fell Race – 8.1 miles / 1148 ft

Scott Alder 13th 1:11:50.  Michael Rees 44th 1:27:59.

SEPTEMBER

27/09/14 – Good Shepherd Fell Race – 14.3 miles / 2001 ft

Steve Woods 57th 2:18:54.  Michael Rees 68th 2:22:13.

21/09/14 – Stanage Struggle Fell Race – 6.2 miles / 1162 ft

Michael Rees 159th 56:38.

20/09/14 – Scafell Pike Fell Race – 4.5 miles / 2999 ft

Rachel Pilling 37th 1:28:07. Graham Pilling 46th 1:35.24. Caroline Harding 64th 1:49:17.

14/09/14 – The Yorkshireman : Half

Jon Holah 2nd 01:43:48,  Pete Hill 48th 02:10:55

14/09/14 – Lake District Mountain Trial : Classic

David Alcock 7th 05:29:32.  Charlie McIntosh 21st 06:22:17

07/09/14 – Hodder Valley Show Fell Race – 4 miles / 1542 ft – ENGLISH CHAMPS RACE

Rob Hope 2nd Man 34:11.  Rachel Pilling 14th Lady 47:24.  Anna Anderson 46th Lady 54:36.

07/09/14 – Vale of York Half-Marathon

James Wilkinson 35th 1:21:33.

06 & 07/09/14 – West Yorkshire Track and Field League Championships – JUNIORS

Under 17 men – 200m – Kieran Lazenby – 24:99. 800m – 2:07:52.
Under 11 girls – 75m – Natasha Robinson – 13:69. 600m – 2:25:35.
Under 15 girls – 100m – Charlotte Davies – 14:87.  200m – 31:40.

06/09/14 – Ben Nevis Race – 8.7 miles / 4419 ft

Rachel Pilling 194th 02:17:45.  Graham Pilling  230th 02:23:10.  Caroline Harding 409th 02:50:26.

AUGUST

31/08/14 – Leeds Country Way Relay

Jamie & Niall: 01:18:00 (8),  Shane & Scott:  01:25:11 (11),  Boff & Ryan: 01:16:39 (11),  Colin & Neil:  01:16:44 (2),  Phil & Mike:  01:19:06 (11),  Jon & Alex:  01:04:28 (2)  —  4th Men’s Team overall

30/08/14 – Maesgwm Muddle – 10 miles / 3805 ft – BRITISH CHAMPS RACE

Rob Hope 1st 01:24:53.  Darren kay 21st 01:37:10.  Charlie McIntosh 35th 01:43:18.  Alex Jones 59th 01:48:08.  Niall Bourke 61st 01:48:54.  Rachel Pilling 99th 02:00:14.  Graham Pilling 110th 02:05:35.  Claire Green 126th 02:10:54.

26/08/14 – Kilnsey Crag Race – 1.2 miles / 407 ft

Rob Hope 1st 8:07.  Graham Pilling 37th 11:48.  Rachel Pilling 56th 13:13.

24/08/14 – Tour of Norland Moor – 6.25 miles / 800 ft

Colin Walker 3rd 39:45.  Scott Alder 16th 43:52.  Michael Rees 48th 51:21.

24/08/14 – Grasmere Senior Guides Race – 1.6 miles / 886 ft

Rob Hope 3rd (1st M40) 13 minutes something.

23/08/14 – Burnsall Fell Race – 1.6 miles / 800 ft

Niall Bourke 13th 17:53.  James Wilkinson 31st 20:19.  Graham Pilling 41st 20:49.  Adam Speed 51st 21:44.  Rachel Pilling 53rd (4th L) 21:48.  Claire Green 66th 22:42.   Michael Rees 96th 24:35.

– 3rd Men’s Team ( 11 Niall Bourke; 26 James Wilkinson; 34 Graham Pilling)

23/08/14 – Burnsall Road Race – 10 miles

Neil Armitage 10th 1:00:58.

23/08/14 – Chipping Show Fell Race – 7.5 miles / 1801 ft

Martin Hurst 5th 1:09:06.

23/08/14 – Weasdale Horseshoe Fell Race – 8 miles / 2000 ft

Alex Jones 13th 1:06:56.

17/08/14 -Belper Rugby Rover – 18 miles

Jamie Noon 37th 2:25:28.  Suzie Sharman 57th (3rd F) 2:28:52.

17/08/14 – Sedbergh Hills – 14 miles / 6004 ft – ENGLISH CHAMPS RACE

Rob Hope 1st 2:06:10.  Jamie Parkinson 9th 2:12:21.  Darren Kay 59th 2:33:50.  James Titmus 72nd 2:38:26.  Charlie McIntosh 73rd 2:38:46.  Niall Bourke 79th 2:41:31.  Claire Green 120th (9th F) 2:53:32.  Alex Jones 149th 3:00:26.  Rachel Pilling 153rd (17th F) 3:01:53.

10/08/14 – Round Hill – 8.8 miles / 1099 ft

Niall Bourke 14th 1:01:57.  Martin Hurst 18th 1:02:51.  Boff Whalley 41st 1:08:40. Graham Pilling 45th 1:09:10. Rachel Pilling 49th (2nd Lady) 1:09:47. Michael Rees 77th 1:17:10.

03/08/14 – Worsthorne Moor – 6.8 miles / 899 ft

Michael Rees 64th 56:06.

03/08/14 – West Yorkshire T&F League – Wakefield – JUNIORS

Under 11 Girls – Natasha Robinson – 600m – 2:25:44 (PB) – 75m – 14:22
Under 11 Boys – Thomas Smith – 600m – 2:10:51 (PB) – 75m – 13:18
Under 13 Boys – Mitchell Boocock – 800m – 2:55:92 – 80m – 13:25
Under 15 Girls – Charlotte Davies – 200m – 29:91 – 100m – 14:84
Under 17 Ladies – Emma Boocock – 800m – 2:45:50 – 300m – 49:61
Under 11 Boys – Thomas Smith – Long Jump – 2:45
Under 13 Boys – Mitchell Boocock – Long Jump – 3:12 (PB)
Under 17 Ladies – Emma Boocock – Discuss – 13:84 (PB)

02/08/14 – Osmotherly Show Fell Race- 5.5 miles / 1050 ft

David Buchanan 6th 51:05.

02/08/14 – Borrowdale – 16.8 miles / 6562 ft

Neil Armitage 162nd 4:41:48.

02/08/14 – Hellifield Gala – 3.5 miles / 853 ft

Anna Anderson 32nd (3rd F) 35:25.

JULY

31/07/14 – Ambleside Sports Fell Race – 2 miles / 800 ft

Mick Hill 47th 19:28. Caroline Harding 89th (7th LV40) 23:40.

Under 12 Race: Declan Walker 30th 10:28.

31/07/14 – Heart Of The Lakes Rydal Round – 9 miles / 3002 ft

Tim Austin 9th (2nd M40) 1:34:34.

31/07/14 – Cock Hill Wood – 3.4 miles / 1112 ft

Michael Rees 25th (2nd M50) 35:00.

20/07/14 – Kentmere Fell Race – 12.3 miles / 3300 ft – ENGLISH CHAMPS RACE

Rob Hope 2nd (1st MV40) 1:30:38.  Darren Kay 13th (4th MV40) 1:36:05.  Alex Jones 73rd 1:51:44.  Martin Hurst 177th 2:06:24.  Adam Speed 342nd 2:56:26.

20/07/14 – Holme Moss Fell Race – 15.8 miles / 4216 ft

Neil Armitage 29th 3:40:20.

19/07/14 – Snowdon International Mountain Race (Shortened Bad Weather Route) – 7 miles / 2161 ft

Graham Pilling 183rd (59th MOPEN) 1:07:10.  Rachel Pilling 211th (5th FOPEN) 1:08:23.  Pete Hill 335th (37th M50-54) 1:14:41.  Martyn Finn 358th (42nd M45-49) 1:15:42.  Caroline Harding 539th (14th F40-45) 1:27:36.

16/07/14 – Yorkshire Track and Field – Cleckheaton – JUNIORS

Under 11 boys 75m – Thomas Smith – 13:29
Under 11 girls 600m – Natasha Robinson – 2:31:95
Under 11 girls Long Jump – Natasha Robinson – 2:35

16/07/14 – Widdop Fell Race – 7 miles / 1200 ft

Darren Kay 1st 51:35.

12-13/07/14 – Saunders Mountain Marathon – KLETS CLASSIC CLASS (2 day Solo Event)

David Alcock 2nd 9:05:35.

12/07/14 – Addingham Gala Fell Race – 9.5 k / 984 ft

Shane Green 10th (3rd M45) 47:53.  Martin Hirst 14th 49:39.

12/07/14 – Wasdale -21.1 miles / 9022 ft

Charlie McIntosh 18th (3rd M45) 5:00:46.  Alex Jones 31st 5:15:54.

11/07/14 – Post Hill Race – 5k

Colin Walker 2nd 20:56.  Graham Pilling 16th 23:42.  Rachel Pilling 20th (1st FSEN) 24:40.

10/07/14 – Bull Hill Fell Race – 5.5 miles / 1099 ft

Darren Kay 3rd (1st M40) 34:21.  Danny Hope 4th 35:16.

09/07/14 – Stirton Fell Race – 5.6 miles / 1181 ft

Shane Green 9th (3rd M45) 43:25.

08/07/14 – Stoodley Pike Fell Race – 3.1 miles / 699 ft

Jamie Parkinson 1st 18:45. Michael Rees 103rd 30:33.

03/07/14 – Tockholes Evening Fell Race – 5.8 miles / 1017 ft

Danny Hope 2nd 38:00.

02/07/14 – Cragg Vale Fell Race – 4 miles / 801 ft

Jamie Parkinson 1st 27:00.

 JUNE

29/06/14 – Cronkley Fell Race – 10.5 miles / 1752 ft

Alex Jones 6th 1:24:52.

29/06/14 – Settle Hills Fell Race – 7 miles / 1312 ft

Michael Rees 71st 1:19:30.  Caroline Harding 86th 1:23:33.

28/06/14 – Buttermere (Darren Holloway Memorial Race) – 22.1 miles – 8251 ft

Charlie McIntosh 5th (1st M45) 5:08:58.

28/06/14 – Dollar Hill Race, Scotland – 9.3 miles / 3379 ft – BRITISH CHAMPS RACE

Rob Hope 3rd (1st M40) 1:12:27.  Darren Kay 11th 1:15:47.  John Heneghan 26th 1:18:29.  Ian Nixon 50th 1:24:48.  Niall Bourke 67th 1:27:59.  James Titmuss 76th 1:29:06.  Alex Jones 80th 1:30:00.  Rachel Pilling 150th (20th F) 1:41:13.  Graham Pilling 153rd 1:41:43.  Jo Schreiber 204th 1:49:56.  Claire Green 233rd 1:56:02.

25/06/14 – West Yorkshire T&F League – Wakefield – JUNIORS

Under 11 girls – 75m – Alannah Mullan – 13:02
Annabelle Hallas-Fawcett – 13:96
Natasha Robinson – 14:31
Under 11 boys – 600m – Thomas Smith – 2:12:55
Under 13 girls – 80m – Erin Hinchliffe – 13:51
Under 13 boys – 800m – Mitchell Boocock – 2:55:55 (PB)
Under 15 girls – 200m – Charlotte Davies – 30:58
800m – Charlotte Davies – 3:18:35 (PB)
Under 17 girls – 800m – Emma Boocock – 2:36:58 (PB)
Under 17 boys – 200m – Kieran Lazenby – 25:10
800m – Kieran Lazenby – 2:06:46
Under 11 boys – Long jump – Thomas Smith – 2:49
Under 13 girls – Long jump – Erin Hinchliffe – 2:75
Under 13 boys – Shot Putt – Mitchell Boocock – 3:45 (PB)
Under 15 girls – Shot Putt – Charlotte Davies – 4:79
Under 17 girls – Shot Putt – Emma Boocock – 6:74 (PB)

24/06/14 – Yorks Vets AA – Meanwood – 4.6 miles

Jon Holah 4th (1st M50) 29:51. Charlie McIntosh 5th (1st M45). Graham Pilling 19th (3rd M35). Steve Woods 40th (6th M55).

22/06/14 – Pudsey 10k – 725 ft

Graham Pilling 32nd 43:21.  Rachel Pilling 56th 45:50.  Ryan Noon 59th 46:28.

Junior 2 mile route: Keiran Lazenby 2nd 09:28. Macsen Tiffany 11:54. Oliver Heath 12:24. Erin Hinchliffe 13:34. Natasha Robinson 15:06.

21/06/14 – Reservoir Bogs – 7.5 miles / 1476 ft – Navigation Choices

Nial Bourke 10th 1:16:29. Charlie McIntosh 13th 1:17:54. Graham Pilling 37th 1:30:50. – 2nd Men’s Team.

18/06/14 – Badger Stone Relay on Ilkley Moor – 3 x 2 mile leg / 496 ft

Pudsey & Bramley Queens (Claire Green, Rachel Pilling, Suzie Sharman) – 2nd Ladies Team 59:49.
The Artistes (Graham Pilling, Shane Green, Boff Whalley) – 6th Open Team 55:33.

08/06/14 – Kettlewell Fell Race – 1.5 miles / 600 ft

Mick Hill 36th 14:24.  Caroline Harding 87th 18:29.

07/06/14 – Ennerdale (bad weather route) – 21 miles / 4300 ft – ENG. & BRIT. CHAMPS RACE

Rob Hope 1st 2:52:16.  Niall Bourke 67th 3:26:48.  Charlie McIntosh 101st 3:37:14.  Darren Kay 117th 3:44:10.  Alex Jones 124th 3:49:15.  Claire Green 188th (18th Lady) 4:13:03.  Rachel Pilling 226th (29th Lady) 4:33:34.  Jo Schreiber (waiting on final result)

04/06/14 – West Yorkshire T&F League – Cleckheaton – JUNIORS

80m – U13 boys – Mitchell Boocock – 13:6 (a personal best)
100m – U15 girls – Charlotte Davies – 15:2
600m – U11 girls – Natasha Robinson 2:33:10, Annabelle Hallas-Fawcett 2:43:00.
1500m – U15 girls – Charlotte Davies – 6:51:60
1500m – U17 ladies – Emma Boocock – 5:38:50 (a personal best)
Shot Putt – U11 girls – Natasha Robinson 2:32, Annabelle Hallas-Fawcett 3:09
Long Jump – U13 boys – Mitchell Boocock – 3:02
Long Jump – U17 ladies – Emma Boocock – 3:50 (a personal best)

04/06/14 – Otley Chevin Fell Race – 2.8 miles / 689 ft

Neil Armitage 3rd (1st M40) 19:38.  Dave Alcock 4th 19:51.  Niall Bourke 5th 20:04.  Scott Alder 16th 21:20.  Rhys Macallister 19th 21:33.  Shane Green 21st 21:50.  Graham Pilling 28th 22:50.  Boff Whalley 41st 24:22.  Mike Rees 61st 26:39.

03/06/14 – Paddys Pole – 3.7 miles / 1102 ft

Danny Hope 1st 28:21.

01/06/14 – Edenfield – 6.4 miles / 15650 ft

James Titmus 7th 48:58.

MAY

31/05/14 – West Nab Fell Race – 5.9 miles / 1640 ft

Graham Pilling 39th 55:04.  Rachel Pilling 42nd 55:32.  Mike Rees 72nd 1:06:36.

31/05/14 – Duddon (Long) – 18 miles / 1602 ft

Charlie McIntosh 12th 3:27:35.  Andrew Birkinshaw 72nd 4:13:52.

26/05/14 – Austwick Amble – 8.1 miles / 1197 ft

Michael Rees 94th 1:15:17.

26/05/14 – Ilkley Trail Race – 7 miles / 700 ft

Niall Bourke 13th 47:17.  Shane Green 20th 48:19.  Graham Pilling 43rd 50:34.  Rachel Pilling 69th (8th lady) 53:23.  Claire Green 105th 55:54.

24/05/14 – Hutton Roof Fell Race – 7 miles / 1302 ft

Darren Kay 1st 50:14.  Graham Pilling 58th 1:03:15.  Rachel Pilling 72nd (5th Lady) 1:04:11.

21/05/14 – Kildwick Fell Race – 3.7 miles / 804 ft

Ian Nixon 1st 26:29.

17/05/14 – Sedbergh Gala Fell Race – 2.6 miles / 1200 ft

Ian Nixon 5th 20:57.  Mick Hill 29th 25:59.  Caroline Harding 79th 32:51.  Boff Whalley (running with Iwan Thomas!) 89th 35:34.

17/05/14 – Fairfield Horseshoe – 9 miles / 2999 ft

Darren Kay 3rd (1st M40) 1:23:07.

17/05/14 – Charlesworth Chase (Simon’s Seat) Fell Race – 5.2 miles / 1201 ft

Alex Jones 7th 42:00.  Rhys MacAllister 17th 46:06.  Rachel Pilling 24th (2nd F) 47:21.  Graham Pilling 39th 49:31.  Charlie McIntosh 40th 49:44.

14/05/14 – Blackstone Edge Fell Race – 3.5 miles / 1201 ft

Danny Hope 1st 30:06.

14/05/14 – Caw Fell Race – 5.8 miles / 1804 ft

John Heneghan 1st 50:39.

13/05/14 – Jack Bloor Fell Race – 5.2 miles / 1148 ft

Ian Nixon 1st 41:25.  Neil Armitage 7th (1st M40) 43:50.  Charlie Mcintosh 14th 44:49.  David Alcock 15th 44:53.  Alex Jones 22nd 46:04.  Niall Bourke 23rd 46:06.  Jon Holah 26th (1st M50) 47:28.  Shane Green 40th 50:25.  Graham Pilling 60th 52:48.  Rachel Pilling 63rd (3rd L) 53:20.  Andrew Birkenshaw 95th 56:53.  Steve Woods 159th 65:00.

1st Men’s Team.

13/05/14 – Mearley Clough Fell Race – 3.5 miles / 1201 ft

Darren Kay 2nd (1st M40) 30:47.

11/05/14 – Calderdale Way Relay – 6 legs run in pairs

Leg 1: Ian Nixon & Niall Bourke 9th 1:21:35.  Leg 2: Rachel Pilling & Claire Green 21st (fastest ladies) 1:11:59.  Leg 3: Jess Nixon & Jo Schreiber 59th 0:56:29.  Leg 4: Suzie Sharman & Sarah Rowell 32nd (fastest ladies) 1:26:42.  Leg 5: Graham Pilling & Scott Alder 11th 1:02:00.  Leg 6: Paul Stevenson & Jon Holah 8th 1:13:39

1st Mixed Team and 15th Team overall

11/05/14 – Yorkshire and District Athletics T&F – Wakefield – JUNIORS

800m: Archie Armitage (U15) 2:58:11, Emma Boocock (U17) 2:41:93, Kieran Lazenby (U17) 2:08:83.
400m: Kieran Lazenby (U17) 56:16.
1500m: Mitchell Boocock (U13) Time not yet on web site.
Long Jump: Mitchell Boocock (U13) 2:96, Archie Armitage (U15) Distance not yet on web site, Emma Boocock (U17) 3:48

04/05/14 – Bluebell Trail Race – 10 miles

Jamie Noon 6th (1st M40) 1:10:30.

03/05/14 – Pendle Cloughs Fell Race – 14 miles / 4100 ft

Charlie Mcintosh 1st 2:20:37.

03/05/14 – Coniston Fell Race – 14 miles / 4100 ft – ENGLISH CHAMPS RACE

Rob Hope 2nd 1:07:58.  Darren Kay 5th 1:10:25.  Danny Hope 17th 1:13:05.  John Hennigan 33rd 1:15:00.  Ian Nixon 34th 1:15:20.  David Alcock 72nd 1:21:15.  Alex Jones 111th 1:25:47.  Niall Bourke 169th 1:31:14.  Claire Green 240th 1:40:41.  Rachel Pilling 247th 1:42:52.  Pete Hill 280th 1:47:17.  Caroline Harding 380th 2:10:38.

 

APR

26/04/14 – The Three Peaks Fell Race – 23.2 miles / 5276 ft

Alex Jones 50th 3:41:06.  Neil Armitage 186th 4:07:25.  Andrew Birkinshaw 322nd 4:24:47.  Martyn Finn 368th 4:32:08.  Rachel Pilling 389th 4:34:35.  Graham Pilling 424th 4:40:12.  Caroline Harding 593rd 5:08:44.

26/04/14 – West Yorkshire Track and Field Event – Cleckheaton – JUNIORS

Mitchell Boocock (U13 boys):  80m – 14:29, 800m – 2:59:15, Discus – 10:92.  Emma Boocock (U17 women): 100m – 16:32,  800m – 2:45:30.  Rebecca Coope (U20 women): 800m – 2:26:62.  Kieran Lazenby (U17 men): 800m – 2:13:51.

20/04/14 – Guiseley Gallop Trail Race – 10k

Neil Armitage 42nd (5th M45) 42:19.  Rachel Pilling 73rd (4th F) 44:53.  Graham Pilling 76th (14th M35) 44:58.

19/04/14 – Rivington Pike Fell Race – 3.2 miles / 699 ft

Rob Hope 1st 17:18.  Mick Leigh 15th 18:54.  Danny Hope 17th 19:09.  James Titmuss 23rd 19:26.  Pete Hill 192nd (15th V50) 25:33.  — Mens’s Team 2nd

16/04/14 – Loughrigg Fell Race – 4 miles / 1082 ft

Charlie Mcintosh 30th 32.14.  Alex Jones 68th 34.54.  Graham Pilling 78th 35.48.  Rachel Pilling 81st (4th F) 35.59.

15/04/14 – Woodentops Bunny Run 3 – 3 miles / 300 ft

Rob Hope 4th 15:35.  Neil Armitage 10th (2nd V40) 16:31.  Claire Green 75th 19:28.  Kieron Lazenby (U16) 79th 19:36.  Graham Pilling 92nd 19:55.  Rachel Pilling 95th 19:58.  Rebecca Coope 96th 20:00.  Archie Armitage (U14) 157th 22:04.  Caroline Harding 207th 23:36.  Alfie Appleby 221st 24:11.

12/04/14 – Meanwood Valley Trail Race – 7 miles

Colin Walker 2nd (1st M40) 43:13.  Alex Jones 9th 46:40. Graham Pilling 28th 51:59.  Rachel Pilling 32nd (3rd F) 52:39

08/04/14 – Woodentops Bunny Run 2 – 3 miles / 300 ft

Ian nixon 5th 16:42.  Kieron Lazenby (U16) 69th 20:34.  Rebecca Coope 71st 20:36.

06/04/14 – Baildon Boundary Way Trail Race – 13.1 miles

Colin Walker 2nd (1st M40) 1:23:53.  Graham Pilling 48th 1:43:22.  Andrew Birkenshaw 50th 1:43:59.  Rachel Pilling 67th (4th F) 1:48:03.

05/04/14 – Pendle – 4.5 Miles / 1499ft – ENGLISH CHAMPS RACE

Rob Hope 2nd 33.05.  Darren Kay 19th 35.48. Matt Lockyer 30th 36.31. Danny Hope 33rd 36.54. Ian Nixon 37.01. Alex Jones 102nd 41.11. Niall Bourke 125th 42.08. Pete Hill 209th 50.50.

Ladies : Claire Green 16th 43.57. Rachel Pilling 36th 46.11. Caroline Harding 97th 54.45.

01/04/14 – Woodentops Bunny Run 1 – 3 miles / 300 ft

Neil Armitage 10th (2nd V40) 16:56.  Jack Gibson (U14) 63rd 20:25.  Rebecca Coope 66th 20:29.  Kieron Lazenby (U16) 79th 21:03.  Archie Armitage (U14) 99th 22:03.  Emily Boocock (FU16) 141st 24:06.  Caroline Harding 150th 24:23.  Alfie Appleby (U14) 200th 26:34.

 

MAR

29/03/2014 – Donard Challenge – 4.5 Miles / 2789 ft – BRITISH CHAMPS RACE

Rob Hope 13th 1.10.35. Ian Nixon 22nd 1.12.57. Niall Bourke 34th 1.18.27. Danny Hope 38th 1.20.39. Darren Kay 45th 1.23.03. Claire Green 66th (3rd F) 1.27.33. Graham Pilling 132nd 1.39.50. Rachel Pilling 133rd (24th F) 1.39.50.  Jo Schreiber 138th (26th F) 1.40.21. James Titmuss 153rd 1.45.02. Alex Jones 154th 1.45.05. Matt Lockyer 166th 1.48.26. Caroline Harding 199th 2.06.28.

23/03/2014 – Midgley Moor Fell Race – 5 Miles / 1250 ft

Ian Nixon 2nd 40.45.  Neil Armitage 30th 49.26. Boff Whalley 34th 51.21. Caroline Harding 79th 1.00.58,

15/03/2014 – Haworth Hobble – 31.7 Miles / 4396 ft

Steve Neil .  Richard Pattinson. 1st Pairs Team 4.28.24.

09/03/2014 – Ian Roberts – 6.4 Miles / 853 ft

Colin Walker 4th 51.32. Scott Alder 24th 56.42. Charlie Mcintosh 39th 58.28.  Caroline Harding 106th 01.12.21.

08/03/2014 – Stan Bradshaw Pendle Round  10.4 Miles / 1936 ft

Rob Hope 1st 1.06.11. Darren Kay 4th 1.08.41. Ian Nixon 6th 1.14.41.

02/03/2014 – Ilkley Moor Fell Race – 5 Miles / 1316 ft

Neil Armitage 14th 43.41.  Alex Jones 27th 46.24. Scott Alder 45th 48.42. Rachel Pilling 68th 51.07. Graham Pilling 98th 54.01.

 

FEB

23/02/2014 – New Chew – Short

Boff Whalley 5th 3.27.00.  Caroline Harding 14th 3.28.00.

22/02/2014 – Ovenden – 8.1 Miles / 1201 ft

Scott Alder 21st 1.07.30. Rachel Pilling 42nd 1.13.59.  Graham Pilling 49th 1.16.41.

22/02/2014 – Bleasdale Circle Fell Race – 5 Miles / 1250 ft

Rob Hope 1st  37.01.

16/02/2014 – Windy Hill Fell Race – 9 Miles / 1280 ft

Alex Jones 19th 1.06.14.

08/02/2014 – Wadsworth Trog – 20 Miles / 4003 ft

Colin Walker 9th 3.30.42. Alex Jones 58th 4.02.19.

01/02/2014 – Rombald Stride – 22 Miles

Richard Pattinson 2nd 2.55.21. Colin Walker 3rd 2.55.21. Rachel Pilling 47th 3.36.12. Martyn Finn 99th 4.06.51. Adam Speed 126th 4.19.18.

 

JAN

 26/01/2014 – Meltham 10k

Colin Walker 1st 37.37. Steve Woods 32nd 43.25.

19/01/2014 – Stanbury Splash –  7.5 Miles / 1312 ft

Matt Lockyer 6th 47.19. Alex Jones 48th 54.45. Rachel Pilling 112th 59.26. Peter Hill 159th 63.05. Charlie Mcintosh 189th 65.02. Caroline Harding 290th 71.30.

01/01/2014 – Giants Tooth  – 3 Miles / 394 ft

Rachel Pilling 29th 21.20. Mick Hill 30th 21.26. Pete Hill 49th 23.16. Caroline Harding 76th 25.30.